DOWNRIVER WRESTLING CLUB TOURNAMENT DOWNRIVER WRESTLING CLUB TOURNAMENT DOWNRIVER WC TOURNAMENT DOWNRIVER WC TOURNAMENT
Individual Reslts Team Reslts Tornament Stats IF SCORED USING TCS
2/9/2008 2/9/2008 2/9/2008 2/9/2008
AGE GROUP 02-03   (5-6 year olds) # of Wrestlers CLUB SCORE STANDARD FORMAT PLACE CLUB TCS
37/40 1st SAM RICKMAN DOWNRIVER WRESTLING CLUB 79 Downriver Wrestling Club 161 426 Total Wrestlers Registered 1 UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB 4.80
2nd JAGER KWIATKOWSKI CANTON WRESTLING CLUB 43 Jr Warrior Wrestling 94 397 Total Wrestlers Competed 2 BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB 3.29
3rd AIDEN KUHN DOWNRIVER WRESTLING CLUB 31 Airport Wrestling Club 72 29 No Shows 3 DEARBORN HEIGHTS WILDCATS 3.20
4th JUSTIN SHANK DOWNRIVER WRESTLING CLUB 15 Berkley Panthers Wrestling Club 56 10 Mat Surfaces 4 EAST DETROIT WRESTLING CLUB 2.63
43 1st BRENDAN ROBBINS DOWNRIVER WRESTLING CLUB 10 Utica Warriors Wrestling Club 48 11 Referees 5 MOTOR CITY WRESTLING CLUB 2.47
2nd TARIN FOUNTAIN DOWNRIVER WRESTLING CLUB 19 Motor City Wrestling Club 47 7 Pairers 6 BEDFORD WRESTLING / GLWC 2.40
3rd EVAN SIZEMORE JR WARRIOR WRESTLING 16 East Detroit Wrestling Club 42 6 Total Hours 7 CANTON WRESTLING CLUB 2.39
4th KENNETH CRUTCHFIELD MOTOR CITY WRESTLING CLUB 20 Melvindale Jr Wrestling 36 10:15 AM Star Time 8 AIRPORT WRESTLING CLUB 2.32
46 1st CASTOR SIMMONS LCN WRESTLING CLUB 10 Dearborn Heights Wildcats 32 4:00 PM Last Match 9 JR WARRIOR WRESTLING 2.19
2nd GRIFFEN CHOLETTE DOWNRIVER WRESTLING CLUB 13 Canton Wrestling Club 31 10 DOWNRIVER WRESTLING CLUB 2.04
3rd CAYDEN KOWECK DOWNRIVER WRESTLING CLUB 8 Hartland Wrestling Club 30 Team Points Place 11 WESTLAND BOTTLE ROCKETS 2.00
4th DRAKE BEGEMAN DOWNRIVER WRESTLING CLUB 9 LAO Youth Wrestling 30 7 1st Place 12 TROJAN WRESTLING CLUB 1.92
49 1st THOMAS MILLER MOTOR CITY WRESTLING CLUB 9 Non-MYWA Members 29 5 2nd Place 13 FITZ WRESTLING CLUB 1.82
2nd DOAK DEAN LOWELL WC 5 LCN Wrestling Club 26 3 3rd Place 14 L'ANSE CREUSE WRESTLING CLUB 1.80
3rd JAYSON KISH MOTOR CITY WRESTLING CLUB 7 Lowell WC 26 1 4rth Place 15 MELVINDALE JR WRESTLING 1.80
4th CADEN NATALE DOWNRIVER WRESTLING CLUB 10 Bedford Wrestling / GLWC 24 16 TEAM LINCOLN 0.67
55/58 1st DARREN KRAFT MOTOR CITY WRESTLING CLUB 12 Trojan Wrestling Club 23
2nd WILLIAM POPYK LAO YOUTH WRESTLING 10 Westland Bottle Rockets 20
3rd EVAN FURTNEY MILAN WRESTLING CLUB 11 Fitz Wrestling Club 20
8 Milan Wrestling Club 18
AGE GROUP 00-01   (7-8 year olds) 10 L'Anse Creuse Wrestling Club 18
40 1st BROCKTON PRATER DOWNRIVER WRESTLING CLUB 8 Metro Detroit Unaffiliated 17
2nd DYLAN RODRIQUEZ TEAM LINCOLN 3 Holt Wrestling Club 13
3rd MASON FROST BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB 2 Michigan Xtreme 12
43 1st SHANE STERLING AIRPORT WRESTLING CLUB 2 Portage Wrestling Club 12
2nd ANDREW HUGHES HOLT WRESTLING CLUB 15 Team Lincoln 10
3rd PETER HAWKINS LAO YOUTH WRESTLING 9 Plymouth Wildcats Wrestling Club 9
46 1st MEMPHIS MOON JR WARRIOR WRESTLING 1 Shamrock Elite 7
2nd OWEN ZABLOCKI JR WARRIOR WRESTLING 2 Betts' Army WC 6
3rd RYAN GRANGER HOLT WRESTLING CLUB 1 Cedar Springs Wrestling Club 5
4th TANNER SMITH DOWNRIVER WRESTLING CLUB 1 Saline Wrestling Club 3
49 1st LOGAN BAILEY PORTAGE WRESTLING CLUB 3 Van Dyke Wrestling Club 3
2nd ETHAN TGIROS MOTOR CITY WRESTLING CLUB 1 OURWAY-members 1
3rd MICHAEL MARS WESTLAND BOTTLE ROCKETS 2 Dexter Wrestling Club 1
4th ZACHARIA COTTON CANTON WRESTLING CLUB 2 Junior Titans Wrestling Club 1
52 1st KYLE HESSON JR WARRIOR WRESTLING 9 Allen Park Youth 1
2nd BRANSON PROUDLOCK JR WARRIOR WRESTLING 1 Northwest Red Crushers  
3rd KYLE KANTOLA HARTLAND WRESTLING CLUB 2 Armada Wrestling Club  
4th LOGAN SANOM BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB 2 Dundee Wrestling Club  
55 1st KYLE EMERY JR WARRIOR WRESTLING 2 Romeo Wrestling Club  
2nd RONALD RICKMAN DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd MITCHELL WOLFORD BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
4th GARRETT BUNEA AIRPORT WRESTLING CLUB
58 1st NICHOLAS TIBURCIO UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB
2nd GRIFFIN SANOM BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
3rd ZACHARY DODD TROJAN WRESTLING CLUB
4th LOGAN FLONTA EAST DETROIT WRESTLING CLUB
61 1st RANDY RAMEY DOWNRIVER WRESTLING CLUB
2nd BRENT WRIGHT DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd BENJAMIN KEELER CANTON WRESTLING CLUB
4th BRENDON PENERGAST TEAM LINCOLN
64 1st ISAAC KINNE LAO YOUTH WRESTLING
2nd JORDAN SCHMALTZ HOLT WRESTLING CLUB
3rd CHRISTIAN BARRERA JR WARRIOR WRESTLING
4th BLAKE COSKIE TEAM LINCOLN
67/72 1st TYLER KOONS DOWNRIVER WRESTLING CLUB
2nd JABER ALJAHMI MELVINDALE JR WRESTLING
77 1st MICHAEL FURTNEY MILAN WRESTLING CLUB
2nd DYLAN HAWES AIRPORT WRESTLING CLUB
3rd CHRISTOPHER JANICE JR WARRIOR WRESTLING
4th BRYCE GIBBONS DOWNRIVER WRESTLING CLUB
HWT 1st MARCUS FRESCH EAST DETROIT WRESTLING CLUB
2nd MARTIN CRUTCHFIELD NON-MYWA MEMBERS
3rd AARON KEATHLEY DOWNRIVER WRESTLING CLUB
4th DEVEN BLIGHT DOWNRIVER WRESTLING CLUB
AGE GROUP 98-99   (9-10 year olds)
47/51 1st JUSTIN GARCIA JR WARRIOR WRESTLING
2nd STONE SCHMITT DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd JERRY FRAZIER DOWNRIVER WRESTLING CLUB
4th SAWULSKI ALLYSON DEARBORN HEIGHTS WILDCATS
55 1st DAVID KNAPP DEARBORN HEIGHTS WILDCATS
2nd DONTE RIVERA-GARCIA DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd JOSHUA GONZALES UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB
4th JACOB BYERS ALLEN PARK YOUTH
59 1st NICOLAS GILLAM EAST DETROIT WRESTLING CLUB
2nd BRAYDEN BAILEY PORTAGE WRESTLING CLUB
3rd JUSTIN HUBBARD AIRPORT WRESTLING CLUB
4th JOSEPH MUZZIN JR WARRIOR WRESTLING
63 1st GAGE GILLAM EAST DETROIT WRESTLING CLUB
2nd MICHAEL BERGMOOSER AIRPORT WRESTLING CLUB
3rd JACKSON RICKMAN DOWNRIVER WRESTLING CLUB
4th ZACK PRATER DOWNRIVER WRESTLING CLUB
67 1st AUSTIN AVISON JR WARRIOR WRESTLING
2nd KIT KNIBBE FITZ WRESTLING CLUB
3rd ISSAM AL-HARHARA MELVINDALE JR WRESTLING
4th JACOB EMERY JR WARRIOR WRESTLING
71 1st AMER MANASSER MELVINDALE JR WRESTLING
2nd COLE FORNWALD BEDFORD WRESTLING / GLWC
3rd JESSICA BOOK AIRPORT WRESTLING CLUB
4th DEVON CARSON DOWNRIVER WRESTLING CLUB
75 1st JOSH WINEKOFF AIRPORT WRESTLING CLUB
2nd NICHOLAS MASON UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB
3rd DAKOTA MARTIN JR WARRIOR WRESTLING
4th GARRET TAYLOR LOWELL WC
80 1st CONNOR CHARPING JR WARRIOR WRESTLING
2nd NATHAN STEPHENS LOWELL WC
3rd CHRISTAN MACHOWICZ DOWNRIVER WRESTLING CLUB
4th JEN TRIPP TROJAN WRESTLING CLUB
85 1st JELANI EMBREE EAST DETROIT WRESTLING CLUB
2nd NATHAN SCHUTT MOTOR CITY WRESTLING CLUB
3rd DEREK WOODLEY AIRPORT WRESTLING CLUB
4th LOGAN COX MOTOR CITY WRESTLING CLUB
90 1st JAMES ASCOTT TROJAN WRESTLING CLUB
2nd CONNOR GOIKE CEDAR SPRINGS WRESTLING CLUB
3rd SAMUEL KINNE LAO YOUTH WRESTLING
4th KENSWIL PAIGE MOTOR CITY WRESTLING CLUB
95/100 1st STEVEN SOWA DOWNRIVER WRESTLING CLUB
2nd ALECZANDER MOORE DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd TREVOR WOODLEY AIRPORT WRESTLING CLUB
4th RICK LAURENCE WESTLAND BOTTLE ROCKETS
110 1st AUSTIN POTTER BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
2nd EAN PURCELL JR WARRIOR WRESTLING
3rd CHRISTOPHER HACKNEY EAST DETROIT WRESTLING CLUB
4th HUNTER ANGILERI DOWNRIVER WRESTLING CLUB
HWTA 1st SCOTT HINSLEY, JR. DOWNRIVER WRESTLING CLUB
2nd JOE SUPERNOIS PLYMOUTH WILDCATS WRESTLING CLUB
3rd THOMAS GRAY JR MOTOR CITY WRESTLING CLUB
HWTB 1st ERIC ROGERS III SHAMROCK ELITE
2nd JAMES NEWMAN METRO DETROIT UNAFFILIATED
3rd JONATHON LANIVICH MOTOR CITY WRESTLING CLUB
AGE GROUP 96-97   (11-12 year olds)
60 1st CONNER BEHEM LCN WRESTLING CLUB
2nd KEVIN LEO THOMAS METRO DETROIT UNAFFILIATED
3rd KEVIN FULLER SALINE WRESTLING CLUB
4th DAKOTAH FOX BEDFORD WRESTLING / GLWC
65 1st RYAN BRANDRETH DEARBORN HEIGHTS WILDCATS
2nd KEVIN MARZOLO TROJAN WRESTLING CLUB
3rd CONNOR DAVIS DOWNRIVER WRESTLING CLUB
70 1st ZETH DEAN LOWELL WC
2nd JONATHON WELLMAN MELVINDALE JR WRESTLING
3rd AUSTIN LAKE VAN DYKE WRESTLING CLUB
4th ALEX MARTINEZ NON-MYWA MEMBERS
75 1st CAMERON FORNWALD BEDFORD WRESTLING / GLWC
2nd CAMERY WRIGHT NON-MYWA MEMBERS
3rd JIM HICKS AIRPORT WRESTLING CLUB
4th TREVOR ANDERSON DOWNRIVER WRESTLING CLUB
80 1st ANTHONY SHOTWELL AIRPORT WRESTLING CLUB
2nd CONNOR MCDILL UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB
3rd JASON SHULAW MELVINDALE JR WRESTLING
4th NOAH ROSE BETTS' ARMY WC
85 1st JARED AMMONS II JR WARRIOR WRESTLING
2nd JACOB BALOGH DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd CHARLES BEAUBIEN AIRPORT WRESTLING CLUB
4th DEAN HONKALA HARTLAND WRESTLING CLUB
90 1st NICK BENNETT HARTLAND WRESTLING CLUB
2nd QUENTIN SANTIAGO DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd JACOB STEPHENS LOWELL WC
4th JERRY EMMERT AIRPORT WRESTLING CLUB
95 1st ANTONIO BALABANI MOTOR CITY WRESTLING CLUB
2nd LEVI KINNE LAO YOUTH WRESTLING
3rd DOMANICK SLAGLE WESTLAND BOTTLE ROCKETS
4th DEREK HILLMAN JR WARRIOR WRESTLING
100 1st KYLE DOMAS MILAN WRESTLING CLUB
2nd DOUGLAS BUNEA AIRPORT WRESTLING CLUB
3rd JORDAN LADA MOTOR CITY WRESTLING CLUB
4th GAVIN WITTEN TEAM LINCOLN
105 1st SHON POWELL BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
2nd BEN BELLAS BEDFORD WRESTLING / GLWC
3rd SAMUEL DORAN EAST DETROIT WRESTLING CLUB
4th AUSTIN JANICE JR WARRIOR WRESTLING
112 1st ETHAN COBB BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
2nd JACOB LOHR BEDFORD WRESTLING / GLWC
3rd JOHN COOPER AIRPORT WRESTLING CLUB
4th ZACHARY SKINNER DEXTER WRESTLING CLUB
119 1st JOSIAH THOMAS BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
2nd MAX DEAN LOWELL WC
3rd JUAN QUEZADA MELVINDALE JR WRESTLING
4th RUBAN GONZALEZ MELVINDALE JR WRESTLING
126/133 1st LOGAN MENDELSON BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
2nd CHRISTOPHER PAULEY DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd STEFAN ATANASOWSKI MELVINDALE JR WRESTLING
4th DAVID HACKNEY EAST DETROIT WRESTLING CLUB
HWT 1st HUNTER MCCOY DEARBORN HEIGHTS WILDCATS
2nd JON MORRIS AIRPORT WRESTLING CLUB
3rd KYLE BLEVINS MELVINDALE JR WRESTLING
4th JAQUELINE GASKILL MILAN WRESTLING CLUB
AGE GROUP 93-95   (13-15 year olds)
70 1st AUSTIN HUSSING DEARBORN HEIGHTS WILDCATS
2nd RYAN KARAM HARTLAND WRESTLING CLUB
3rd KYLE TOPPER CANTON WRESTLING CLUB
4th SALVATORE CARUSO MOTOR CITY WRESTLING CLUB
75 1st RAVEN SCHMITT DOWNRIVER WRESTLING CLUB
2nd KYLE GILLIES CANTON WRESTLING CLUB
3rd MOHAMAD YOUSSEF PLYMOUTH WILDCATS WRESTLING CLUB
4th JESHUAH ALLISON BEDFORD WRESTLING / GLWC
80 1st JOURDAIN SPURLIN DOWNRIVER WRESTLING CLUB
2nd TYLER FOLAND BETTS' ARMY WC
3rd RICHARD DEMAROIS CANTON WRESTLING CLUB
4th ALEX HARDEN PLYMOUTH WILDCATS WRESTLING CLUB
85 1st ERIC MANIACI LCN WRESTLING CLUB
2nd DANIEL SCHMIDT DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd ANTHONY R. TICCONI II EAST DETROIT WRESTLING CLUB
90 1st ANTHONY GONZALES UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB
2nd ANDREW NAPIERAJ BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
3rd JOSHUA LOCKWOOD DOWNRIVER WRESTLING CLUB
4th DAVID SCHWARTZ BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
95 1st JOSHUA PENNELL UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB
2nd ALEC BRECKENRIDGE CANTON WRESTLING CLUB
3rd DEVIN PAUWELS AIRPORT WRESTLING CLUB
4th STEVEN SPAKOFF JUNIOR TITANS WRESTLING CLUB
100 1st JAKE JOHNSON UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB
2nd CODY BRISCOE JR WARRIOR WRESTLING
3rd JAMES HACKNEY EAST DETROIT WRESTLING CLUB
4th DEREK BRAUN TEAM LINCOLN
107 1st JAMES HAWKINS LAO YOUTH WRESTLING
2nd MARTY LASSEN DOWNRIVER WRESTLING CLUB
3rd DYLAN JOHNSON DEARBORN HEIGHTS WILDCATS
4th JACK APPLE TEAM LINCOLN
114 1st ERIC DUNLAP L'ANSE CREUSE WRESTLING CLUB
2nd CHRIS PIERCE CANTON WRESTLING CLUB
3rd MAX FOLSUM BERKLEY PANTHERS WRESTLING CLUB
4th DEVYN ELY DOWNRIVER WRESTLING CLUB
122 1st JACOB WALTIERE FITZ WRESTLING CLUB
2nd COLLIN ROBERTS AIRPORT WRESTLING CLUB
3rd JIMMY SPENCER NON-MYWA MEMBERS
4th AUSTIN LORANGER L'ANSE CREUSE WRESTLING CLUB
130 1st CODY STENBERG MICHIGAN XTREME
2nd CODY ELLWANGER LCN WRESTLING CLUB
3rd KEVEN WACKER WESTLAND BOTTLE ROCKETS
4th MALCOLM HOLLINGSWORTH CANTON WRESTLING CLUB
138 1st LUCAS SCHODOWSKI METRO DETROIT UNAFFILIATED
2nd ZACH FIELDS MICHIGAN XTREME
3rd AUSTIN CRUTCHFIELD NON-MYWA MEMBERS
4th DOBRAS JAKE OHIO
145 1st BRANDON BENNETT HARTLAND WRESTLING CLUB
2nd CHRISTOPHER GUTMANN JR WARRIOR WRESTLING
3rd CHRISTOPHER ONEAL JR WARRIOR WRESTLING
155 1st MATT OSTERMILLER HARTLAND WRESTLING CLUB
2nd KEPHART ZACK NON-MYWA MEMBERS
3rd JAHM ALJAHMI MELVINDALE JR WRESTLING
4th JUSTIN BURKHALTER JR WARRIOR WRESTLING
HWTA 1st NICHOLAS GAJDZIK UTICA WARRIORS WRESTLING CLUB
2nd RONNIE HILL WESTLAND BOTTLE ROCKETS
3rd JOHN PRZYDATEK L'ANSE CREUSE WRESTLING CLUB
HWTB 1st JONATHAN JOHNSON TROJAN WRESTLING CLUB
2nd JESSE JONES FITZ WRESTLING CLUB
3rd ADAM CULLIN DOWNRIVER WRESTLING CLUB
HWTC 1st MARTAZ CRUTCHFIELD NON-MYWA MEMBERS
2nd CHARLES CRAWFORD WESTLAND BOTTLE ROCKETS
3rd JOSHUA THOMPSON FITZ WRESTLING CLUB
HWTD 1st JEFF TAUTOLO L'ANSE CREUSE WRESTLING CLUB