skip navigation
Mobile Team ID: 778149

Southwest Region

Region 2015-2016
2015-2016 x Region

SOUTHWEST REGION NEWS & UPDATES

Check your brackets by 4 pm the night before the event (Trackwrestling.com). 

If you have issues immediately email Krista Garcia with the problem: kkives@yahoo.com

 



Southwest Region Weigh-in Sites

Location Address Day Time
STATEWIDE - Coloma HS 300 W Saint Joseph St Coloma MI Friday 6:30-7:30 pm
STATEWIDE - Climax Scotts Intermediate 372 S Main St Climax MI 49034 Friday 6:30-7:30 pm
Bronson 501 E Chicago St Bronson MI Friday 6:30-7:30 pm
Dowagiac HS 701 W Prairie Ronde St Dowagiac MI Friday 6:30-7:30 pm
Washington St Elementart 560 Washington St Otsego MI 49078 Friday 6:30-7:30 pm
STATEWIDE - Three Rivers MS 1101 Jefferson St Three Rivers, MI Friday 6:30-7:30 pm
Union City HS 430 Saint Joseph St Union City MI 49094 Friday 6:30-7:30 pm
Paw Paw HS 30609 E Red Arrow HWY Paw Paw, MI 49079 Friday 6:30-7:30 pm
Buchanan HS 401 West Chicago St, Buchanan, MI 49107 Friday 6:30-7:30 pm

MYWA SW - Table Help Schedule

The following is the table help schedule for the 2016/2017 season

 

Event Date Clubs Responsible for Table Help
Plainwell Novice Dec 04 Otsego, Schoolcraft, Three Rivers, Sturgis, Mendon, & Gull Lake
Coloma O&N Dec 11 Dowagiac, Gobles, Lawton , Mattawan , Paw Paw, Portage Northern
Schoolcraft Novice Dec 18 Gull Lake, Mendon, Plainwell, Otsego, Sturgis, Three Rivers
 
Lawton Dec 30 Coloma, Dowagiac, Gobles, Mattawan, Paw Paw, Portage Northern
Otsego Jan 08 Gull Lake, Mendon, Plainwell, Schoolcraft, Sturgis, Three Rivers
Mendon Jan 15 Gull Lake, Plainwell, Otsego, Schoolcraft, Sturgis, Three Rivers
Sturgis O&N Jan 22 Gull Lake, Mendon, Plainwell, Otsego, Schoolcraft, Three Rivers
Gull Lake Jan 29 Mendon, Plainwell, Otsego, Schoolcraft, Sturgis, Three Rivers
Gobles Feb 05 Coloma, Dowagiac, Lawton, Mattawan, Paw Paw, Portage Northern
Mattawan O&N Feb 12 Coloma, Dowagiac, Gobles, Lawton, Paw Paw, Portage Northern

Paw Paw

Feb 26 Coloma, Dowagiac, Gobles, Lawton, Mattawan, Portage Northern
Three Rivers Mar 05 Gull Lake, Mendon, Plainwell, Otesgo, Schoolcraft, Sturgis
Portage Northern O&N Mar 12

Coloma, Gobles, Mattawan, Paw Paw, Portage Northern

 

 


Southwest Region Board Members

Name Position Email
Arthur Garcia Executive Director artgarcia07@yahoo.com
Tyler Dotson Associate Director / Head Referee rtdotson@ymail.com
Krista Garcia Head Pairer kkives@yahoo.com
Heidi Ishmael Treasurer
Paula Reitz Secretary southwestmyway@gmail.com
Rodd Leonard At Large Member
Rick Peebles At Large Member
Randy Bettich At Large Member
Archie Mears At Large Member

Southwest Clubs & Contacts

Club Contact Email

2017-2018 MYWAY SCHEDULE

2017-2018 Statewide
Weigh-In Sites

Team Admins & Parents:  
If you have registration
issues please email
denise@mywaywrestling.com
before 10 am on Friday to help
you correct it before documents
go out to the events.

Mywaybanner17